Anslag · inntektsår 2025
Aneo Fosen Vind Holding AS
Org.nr. 915229557 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vindkraft · Trondheim
Aksjene i Aneo Fosen Vind Holding AS gir de 22 personlige eierne anslagsvis 20 076 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 202,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Aneo Fosen Vind Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −10,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Aneo Fosen Vind Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 58,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Aneo Fosen Vind Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 58,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 12,7 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 65,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 182,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Aneo Fosen Vind Holding AS?
Aneo Fosen Vind Holding AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (17,5 % gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (9,9 % gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Orkland Kommune (9,2 % gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Melhus Kommune (6,6 % gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS) og Eføy Investering AS (5,7 % gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aneo Fosen Vind Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 17,5 % | 35,5 mill. kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 9,9 % | 20 mill. kr | – |
| Orkland Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 9,2 % | 18,7 mill. kr | – |
| Melhus Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 6,6 % | 13,4 mill. kr | – |
| Eføy Investering AS gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS | 5,7 % | 11,6 mill. kr | – |
| Trondheim Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4,5 % | 9,2 mill. kr | – |
| Indre Fosen Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4 % | 8 mill. kr | – |
| Pamar AS gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS | 2,9 % | 5,8 mill. kr | – |
| Eføy Kapital AS gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS | 2,7 % | 5,4 mill. kr | – |
| Ørland Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,5 % | 5,1 mill. kr | – |
| Åfjord Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,5 % | 5,1 mill. kr | – |
| Watrium AS gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS | 2,4 % | 4,9 mill. kr | – |
| Heim Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,4 % | 4,9 mill. kr | – |
| Oppdal Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2 % | 4 mill. kr | – |
| Midtre Gauldal Kommune gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 1,6 % | 3,2 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 253,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 202,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 20 076 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ANEO PRODUCTION HOLDING AS økte med 3,6 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO PRODUCTION HOLDING AS økte med 500 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 706,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Melhus Kommune
- Eier: Eføy Investering AS
- Eier: Trondheim Kommune
- Eier: Indre Fosen Kommune
- Eier: Pamar AS
- Eier: Eføy Kapital AS
- Eier: Ørland Kommune
- Eier: Åfjord Kommune
- Eier: Watrium AS
- Eier: Heim Kommune
- Eier: Oppdal Kommune
- Eier: Midtre Gauldal Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.