Anslag · inntektsår 2025
Lom Bryggeri AS
Org.nr. 914908469 · AS · Produksjon av øl · Lom
Aksjene i Lom Bryggeri AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Lom Bryggeri AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −18,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,37 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Lom Bryggeri AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,6 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 36 277 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Lom Bryggeri AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 1,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 24 698 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5 884 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 15 352 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Lom Bryggeri AS?
Lom Bryggeri AS eies til slutt av Ogro Holding SA (40 %), Personlig eier A (24 % gjennom Kvervill AS), Personlig eier B (4 % gjennom Kvervill AS), Personlig eier C (4 % gjennom Kvervill AS) og Personlig eier D (4 % gjennom Kvervill AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Lom Bryggeri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Ogro Holding SA | 40 % | 1,3 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Kvervill AS | 24 % | 790 851 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Kvervill AS | 4 % | 131 808 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Kvervill AS | 4 % | 131 808 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Kvervill AS | 4 % | 131 808 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Kvervill AS | 4 % | 131 808 kr | 0 kr |
| Sparebank 1 Gudbrandsdal gjennom Varde Investeringslaug AS | 3,2 % | 105 616 kr | – |
| Sparebank 1 Lom og Skjåk gjennom Varde Investeringslaug AS | 3,2 % | 105 616 kr | – |
| Ringebu Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → Gudbrandsdal Energi Holding AS | 2,4 % | 79 212 kr | – |
| Øyer Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → Gudbrandsdal Energi Holding AS | 2,4 % | 79 212 kr | – |
| Nord-Fron Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → Gudbrandsdal Energi Holding AS | 1,6 % | 52 808 kr | – |
| Sør-Fron Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → Gudbrandsdal Energi Holding AS | 1,6 % | 52 808 kr | – |
| Dovre Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → AS Eidefoss | 1 % | 31 685 kr | – |
| Lesja Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → AS Eidefoss | 1 % | 31 685 kr | – |
| Lom Kommune gjennom Varde Investeringslaug AS → AS Eidefoss | 1 % | 31 685 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 4,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 15 352 kr
Hendelser i eierkjeden
- KVERVILL AS delte anslagsvis ut 880 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−122 161 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4 025 kr).
- Innskutt egenkapital i VARDE INVESTERINGSLAUG AS økte med 1,4 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i VARDE INVESTERINGSLAUG AS falt med 4,7 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- AS EIDEFOSS delte anslagsvis ut 45 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (571,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (49,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (576 mill. kr).
- Finansinntektene i SKJÅK ENERGI AS steg fra 6,6 mill. kr i 2023 til 23,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SKJÅK ENERGI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKIAKERNETT AS i 2024.
- SKJÅK ENERGI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKJÅK ENERGI ENTREPRENØR AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Ogro Holding SA
- Eier: Sparebank 1 Gudbrandsdal
- Eier: Sparebank 1 Lom og Skjåk
- Eier: Ringebu Kommune
- Eier: Øyer Kommune
- Eier: Nord-Fron Kommune
- Eier: Sør-Fron Kommune
- Eier: Dovre Kommune
- Eier: Lesja Kommune
- Eier: Lom Kommune
- Eierandel i: Visit Jotunheimen AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.