Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Grand Canyon Operation 2 AS

Org.nr. 914800536 · AS · Andre tjenester tilknyttet utvinning av råolje og naturgass · Herøy

Aksjene i Grand Canyon Operation 2 AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 7 614 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Grand Canyon Operation 2 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 33,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,6 % av den samme verdien, så avkastningen er 55,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Grand Canyon Operation 2 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 58 392 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Grand Canyon Operation 2 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 12,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 23,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (86 482 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 33 936 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 53 757 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Grand Canyon Operation 2 AS?

Grand Canyon Operation 2 AS eies til slutt av Personlig eier A (30 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS), Personlig eier B (30 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS), Personlig eier C (24 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS), Personlig eier D (10 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Pison AS) og Personlig eier E (3 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Grand Canyon Operation 2 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS30 %2,1 mill. kr3 807 kr
Personlig eier B gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS30 %2,1 mill. kr3 807 kr
Personlig eier C gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS24 %1,7 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Pison AS10 %713 574 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS3 %214 072 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS3 %214 072 kr0 kr
Verdigrunnlag
8,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
7,1 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
7 614 kr
Formuesskatt om én person eide alt
53 757 kr

Hendelser i eierkjeden

  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS delte anslagsvis ut 268,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−184,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (142,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−311 mill. kr).
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 2 AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 3 AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GC2CO AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−807 000 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−284,8 mill. kr).
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAVILA MARITIME EIENDOM AS i 2025.
  • SÆVIKING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−30,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−50,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−362,7 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i SÆVIKING AS økte med 620,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (35,6 mill. kr).
  • HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 12,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (53 mill. kr).
  • TROLL INVESTOR AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON OPERATION 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • OFFSHORE VESSEL INVEST AS gikk fra 15 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON OPERATION 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (36 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr).
  • Finansinntektene i EMINI INVEST AS steg fra 549 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (55,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr).
  • Finansinntektene i HSR INVEST AS steg fra 184 013 kr i 2023 til 11,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.