Anslag · inntektsår 2025
Crude Tankers Iii AS
Org.nr. 914428122 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Oslo
Aksjene i Crude Tankers Iii AS gir de 32 personlige eierne anslagsvis 39 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 86,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Crude Tankers Iii AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 72,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 85,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Crude Tankers Iii AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 108,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 4,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 40,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Crude Tankers Iii AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 108,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 147,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 124,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 909 510 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Crude Tankers Iii AS?
Crude Tankers Iii AS eies til slutt av Beteiligungsgesellschaft Krämer MBH (38 %), Penfield Shipping Investments LP (26 %), Blueyield AB (5 % gjennom Blueyield AS), Bjerva Holding LTD. (4 % gjennom Bjerva AS) og Klaveness Stiftelsen (3 % gjennom Tek Særs AS → Tek Sin AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Crude Tankers Iii AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Beteiligungsgesellschaft Krämer MBH (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 38 % | 32,7 mill. kr | – |
| Penfield Shipping Investments LP (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 26 % | 22,4 mill. kr | – |
| Blueyield AB gjennom Blueyield AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5 % | 4,3 mill. kr | – |
| Bjerva Holding LTD. gjennom Bjerva AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4 % | 3,4 mill. kr | – |
| Klaveness Stiftelsen gjennom Tek Særs AS → Tek Sin AS | 3 % | 2,6 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Motor Trade Eiendom og Finans AS → Frithjof Anderssen Invest 2 AS | 2 % | 1,8 mill. kr | 39 kr |
| Personlig eier B gjennom Gemsco AS | 2 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Esmar AS → Racce AS | 1,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Esmar AS → Racce AS | 1,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Kristian Falnes AS → Falnes Holding AS | 1,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Hightown Securities LTD (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,5 % | 1,3 mill. kr | – |
| Holyoak Investments INC (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,5 % | 1,3 mill. kr | – |
| Personlig eier F gjennom Linesund AS | 1,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Motor Trade Eiendom og Finans AS → Harald Anderssen Invest AS | 0,9 % | 750 603 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Harto Invest AS | 0,6 % | 516 987 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 107,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 86,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 39 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 909 510 kr
Hendelser i eierkjeden
- Bankinnskuddet i CRUDE TANKERS III AS økte med 147,7 mill. kr i 2025, mens anleggsmidlene falt med 101,4 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- ANDVARI INVESTMENT RESEARCH AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i CRUDE TANKERS III AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KRISTIAN FALNES AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i CRUDE TANKERS III AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i BLUEYIELD AS økte med 283,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BJERVA AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (101,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (597,6 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i FACTORING FINANS, ET DATTERSELSKAP AV BRAGE FINANS AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 2,2 % av aksjene i NORBIT ASA i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC GAS III AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 23,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (40 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151 mill. kr).
- CRUDE TANKERS III AS delte anslagsvis ut 5,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (49,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (65,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (109,9 mill. kr).
- ANDVARI INVESTMENT RESEARCH AS gikk fra 12,5 % til 5 % av aksjene i CRUDE TANKERS III AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TROND KYRKJEBØ gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i CRUDE TANKERS III AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BJERVA AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i SELMER BULK AS i 2024.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 45,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (418 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (159,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 5,3 % til 3,4 % av aksjene i NORBIT ASA i 2024.
- ESMAR AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i PARTANKERS XXIV AS i 2024.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 18,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (98,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr).
- Finansinntektene i RACCE AS steg fra 7,6 mill. kr i 2023 til 55,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Klaveness Stiftelsen
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.