Anslag · inntektsår 2025
Gen2 Jelsa AS
Org.nr. 914388244 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Horten
Aksjene i Gen2 Jelsa AS gir de 26 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Gen2 Jelsa AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 223,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,5 % av den samme verdien, så avkastningen er 448,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Gen2 Jelsa AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 ble 1,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 15,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 27 055 kr i inntektsårene 2023–2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 666 565 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Gen2 Jelsa AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 1,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 24,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 551 025 kr. Det er i snitt tatt ut 7,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 165,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (46 720 kr).
Hvem eier Gen2 Jelsa AS?
Gen2 Jelsa AS eies til slutt av Ubs Europe SE (42,4 % gjennom Gen2 Energy AS), U.S. Bank National Association (8,4 % gjennom Gen2 Energy AS), Personlig eier A (7,1 % gjennom Gen2 Energy AS → KB Management AS og Gen2 Energy AS → Fagervik Invest AS → KB Management AS og Gen2 Energy AS → FSB Invest AS → KB Management AS), Personlig eier B (5,8 % gjennom Gen2 Energy AS → Dinomant AS) og Personlig eier C (5,5 % gjennom Gen2 Energy AS → Raet Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gen2 Jelsa AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Ubs Europe SE gjennom Gen2 Energy AS | 42,4 % | 2 mill. kr | – |
| U.S. Bank National Association gjennom Gen2 Energy AS | 8,4 % | 393 142 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Gen2 Energy AS → KB Management AS; Gen2 Energy AS → Fagervik Invest AS → KB Management AS; Gen2 Energy AS → FSB Invest AS → KB Management AS | 7,1 % | 331 626 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Gen2 Energy AS → Dinomant AS | 5,8 % | 271 787 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Gen2 Energy AS → Raet Holding AS | 5,5 % | 255 549 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Gen2 Energy AS → Villafett & Sønner AS | 5,3 % | 246 678 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Gen2 Energy AS → Pixel Zoo AS | 4,8 % | 225 247 kr | 0 kr |
| Six Sis AG gjennom Gen2 Energy AS | 4,8 % | 225 224 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Gen2 Energy AS → Exvoto Holding AS | 4,2 % | 196 462 kr | 0 kr |
| U.S. Bank National Association gjennom Gen2 Energy AS | 1,2 % | 57 133 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Gen2 Energy AS → TS Industri Invest AS → Seglem Eiendom AS | 1,2 % | 56 748 kr | 0 kr |
| Höegh LNG LTD. gjennom Gen2 Energy AS | 0,9 % | 40 534 kr | – |
| Personlig eier H gjennom Gen2 Energy AS → Egenes AS | 0,5 % | 25 119 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Gen2 Energy AS → Sub Sea Services Group AS | 0,4 % | 17 023 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Gen2 Energy AS → Impact Invest AS | 0,3 % | 16 214 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 29 041 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i GEN2 ENERGY AS falt med 183 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- GEN2 JELSA AS delte anslagsvis ut 15,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−793 635 kr) pluss årsresultatet 2024 (17,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mill. kr).
- Finansinntektene i GEN2 ENERGY AS steg fra 1,6 mill. kr i 2023 til 24,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GEN2 ENERGY AS gikk fra 8,1 % til 0 % av aksjene i MERAKER HYDROGEN AS i 2024.
- GEN2 ENERGY AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i UMOE ADVANCED COMPOSITES AS i 2024.
- Finansinntektene i PIXEL ZOO AS steg fra −15,2 mill. kr i 2023 til 1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PIXEL ZOO AS gikk fra 57,7 % til 21,1 % av aksjene i CAST GROUP AS i 2024.
- PIXEL ZOO AS gikk fra 49 % til 0 % av aksjene i JOB2DO TEC AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Ubs Europe SE
- Eier: U.S. Bank National Association
- Eier: Six Sis AG
- Eier: U.S. Bank National Association
- Eier: Höegh LNG LTD.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.