Anslag · inntektsår 2025
Idletechs AS
Org.nr. 914379539 · AS · Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk · Trondheim
Aksjene i Idletechs AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 1 477 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Idletechs AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,52 % av den samme verdien, så avkastningen er 35,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Idletechs AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 2,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (9,2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 51 034 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Idletechs AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 287 872 kr og den langsiktige gjelden økte med 4,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 87,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (52 849 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 35 531 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 32 851 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Idletechs AS?
Idletechs AS eies til slutt av Personlig eier A (37,8 % gjennom Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS og Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS → Fifo Bygg AS), Cap Box Aps (22,7 % gjennom Xai Holding AS), Personlig eier B (22,7 % gjennom Xai Holding AS → Lona Holding AS), Personlig eier C (6,1 % gjennom Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS → Fifo Bygg AS) og Personlig eier D (3,6 % gjennom Natmat AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Idletechs AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS; Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS → Fifo Bygg AS | 37,8 % | 1,9 mill. kr | 1 477 kr |
| Cap Box Aps gjennom Xai Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 22,7 % | 1,1 mill. kr | – |
| Personlig eier B gjennom Xai Holding AS → Lona Holding AS | 22,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS → Fifo Bygg AS | 6,1 % | 306 442 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Natmat AS | 3,6 % | 180 296 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Void Programmering AS | 2 % | 101 841 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Xai Holding AS → HL-Industrier AS → Intel Invest AS → Fifo Bygg AS | 1,5 % | 73 609 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Natmat AS | 1,4 % | 72 182 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 0,8 % | 41 634 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Natmat AS | 0,7 % | 36 250 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Natmat AS | 0,6 % | 29 254 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 0,2 % | 8 126 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1 477 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 32 851 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i LONA HOLDING AS steg fra 42 304 kr i 2024 til 1,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- IDLETECHS AS delte anslagsvis ut 9,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−7,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i IDLETECHS AS økte med 9,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.