Anslag · inntektsår 2025
Matre & Co AS
Org.nr. 914223520 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bømlo
Aksjene i Matre & Co AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 33 557 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 10,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Matre & Co AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,66 % av den samme verdien, så avkastningen er 27,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Matre & Co AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 43,7 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 546 658 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Matre & Co AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 43,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 28,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 206,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (136 284 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 10,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 84 841 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 84 714 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Matre & Co AS?
Matre & Co AS eies til slutt av Personlig eier A (50 % gjennom Arnfinn Invest AS), Personlig eier B (12,5 % gjennom Haldorsen Holding AS), Personlig eier C (12,5 % gjennom Haldorsen Holding AS), Personlig eier D (8,5 % gjennom Haldorsen Holding AS → Bømlo Invest AS) og Personlig eier E (5 % gjennom Haldorsen Holding AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Matre & Co AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Arnfinn Invest AS | 50 % | 5,1 mill. kr | 33 557 kr |
| Personlig eier B gjennom Haldorsen Holding AS | 12,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Haldorsen Holding AS | 12,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Haldorsen Holding AS → Bømlo Invest AS | 8,5 % | 869 665 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Haldorsen Holding AS | 5 % | 511 568 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Haldorsen Holding AS | 3,8 % | 383 676 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Haldorsen Holding AS | 3,8 % | 383 676 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Haldorsen Holding AS → Bømlo Invest AS | 2 % | 204 627 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Haldorsen Holding AS → Bømlo Invest AS | 2 % | 204 627 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 12,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 10,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 33 557 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 84 714 kr
Hendelser i eierkjeden
- ARNFINN INVEST AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (27,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (34,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ARNFINN INVEST AS falt med 2,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HALDORSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (23,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29,8 mill. kr).
- BØMLO INVEST AS delte anslagsvis ut 2,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (23,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (22,8 mill. kr).
- Matre & Co AS delte anslagsvis ut 56,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (48,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr).
- Finansinntektene i Matre & Co AS steg fra 2 mill. kr i 2023 til 18,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Matre & Co AS gikk fra 95 % til 0 % av aksjene i MATRE MASKIN AS i 2024.
- ARNFINN INVEST AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (21,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (27,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ARNFINN INVEST AS falt med 2,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HALDORSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (21,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (23,5 mill. kr).
- Finansinntektene i HALDORSEN HOLDING AS steg fra 58 587 kr i 2023 til 21,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BØMLO INVEST AS delte anslagsvis ut 7,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (29,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (23,8 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.