Anslag · inntektsår 2025
Metertech AS
Org.nr. 913934261 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Trondheim
Aksjene i Metertech AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Metertech AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 21,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,48 % av den samme verdien, så avkastningen er 45,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Metertech AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 472 732 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 58 952 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Metertech AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 472 732 kr. Bankinnskuddene falt med 508 791 kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 36,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (41 528 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 27 356 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 25 814 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Metertech AS?
Metertech AS eies til slutt av Personlig eier A (35,1 % gjennom Steggen Invest AS og Mete AS), Personlig eier B (25,5 % gjennom Steggen Invest AS → Fender Invest AS), Personlig eier C (5,6 % gjennom Mete AS), Personlig eier D (5,6 % gjennom Mete AS) og Personlig eier E (5,6 % gjennom Mete AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Metertech AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Steggen Invest AS; Mete AS | 35,1 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Steggen Invest AS → Fender Invest AS | 25,5 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Mete AS | 5,6 % | 244 635 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 25 814 kr
Hendelser i eierkjeden
- METERTECH AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,4 mill. kr).
- STEGGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,6 mill. kr).
- METE AS delte anslagsvis ut 950 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13 526 kr) pluss årsresultatet 2025 (980 973 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (44 499 kr).
- METERTECH AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5 mill. kr).
- METE AS delte anslagsvis ut 945 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7 716 kr) pluss årsresultatet 2024 (950 810 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13 526 kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.