Anslag · inntektsår 2025
Haakon Larsen AS
Org.nr. 913770099 · AS · Reparasjon og vedlikehold av maskiner · Fredrikstad
Aksjene i Haakon Larsen AS gir de 16 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Haakon Larsen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 92,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, så avkastningen er 146,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Haakon Larsen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 171 661 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 133 128 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Haakon Larsen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 171 661 kr. Bankinnskuddene falt med 455 647 kr. Det er i snitt tatt ut 9,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 91,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (106 602 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 63 491 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 66 264 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Haakon Larsen AS?
Haakon Larsen AS eies til slutt av Personlig eier A (13,6 % gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → FS Investering AS), Personlig eier B (10,3 % gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → DW Invest AS), Personlig eier C (10,3 % gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Kleivshovd AS), Personlig eier D (10,1 % gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Scheistrøen Invest AS) og Personlig eier E (9,2 % gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → Universalis AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Haakon Larsen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → FS Investering AS | 13,6 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → DW Invest AS | 10,3 % | 863 409 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Kleivshovd AS | 10,3 % | 863 409 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Scheistrøen Invest AS | 10,1 % | 847 736 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → Universalis AS | 9,2 % | 771 238 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Sandbeck Invest AS | 7,7 % | 647 913 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Jacobsen Trading AS | 6,6 % | 556 149 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Klever AS | 6,6 % | 556 149 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Tenax Holding AS | 6,2 % | 515 766 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Cla Holding AS | 4,7 % | 397 263 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Ny Taktikk AS | 4,1 % | 343 844 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Ny Taktikk AS | 4,1 % | 343 844 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → Sandbeck Invest AS → Arkhage AS | 2,6 % | 215 971 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS; Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS → RMC Holding Ii AS | 1,3 % | 105 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS; Shift Energy Group AS → Shift Energy Group Holding AS → HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS → RMC Holding Ii AS | 1,3 % | 105 939 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 66 264 kr
Hendelser i eierkjeden
- HAAKON LARSEN AS delte anslagsvis ut 8,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SHIFT ENERGY GROUP AS økte med 54 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SHIFT ENERGY GROUP AS gikk fra 74,8 % til 0 % av aksjene i GREENERWAY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SHIFT ENERGY GROUP HOLDING AS økte med 54 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- FS INVESTERING AS gikk fra 65,5 % til 51,1 % av aksjene i SHIFT EQUITY AS i 2025.
- HAAKON LARSEN AS delte anslagsvis ut 11 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (10,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,4 mill. kr).
- HL INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAAKON LARSEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i HL INVESTERING AS falt med 11,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i HL INVESTERING AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 77,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HL INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAAKON LARSEN AS i 2024.
- HL INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ROSENBORGVEIEN 6 AS i 2024.
- HL INVESTERING AS gikk fra 69,4 % til 0 % av aksjene i GREENERWAY AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.