Anslag · inntektsår 2025
Klarkraft AS
Org.nr. 913453174 · AS · Handel med elektrisitet · Oslo
Aksjene i Klarkraft AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Klarkraft AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −25,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,55 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Klarkraft AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (4,2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 64 536 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Klarkraft AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 25,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (60 735 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 33 405 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 37 753 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Klarkraft AS?
Klarkraft AS eies til slutt av Tore Mengshoel (14,3 % gjennom Mengshoel Invest AS), Haakon Dyrnes (13,8 % gjennom Dyrnes Consulting AS), Mco The Marketplace Co. Pte LTD. (8 %), Tommie Mikael Rudi (6,4 % gjennom Elkompis Energi AS → Skandia Greenpower AS → Evendo Invest AS) og N7 Technologies LTD (4,4 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Klarkraft AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Tore Mengshoel gjennom Mengshoel Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %), Utstillingsplassen Eiendom AS (under 0,01 %) | 14,3 % | 789 636 kr | 0 kr |
| Haakon Dyrnes gjennom Dyrnes Consulting AS. Eier også aksjer i Evje Golfpark AS (0,09 %) | 13,8 % | 762 067 kr | 0 kr |
| Mco The Marketplace Co. Pte LTD. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 8 % | 441 093 kr | – |
| Tommie Mikael Rudi gjennom Elkompis Energi AS → Skandia Greenpower AS → Evendo Invest AS | 6,4 % | 355 728 kr | 0 kr |
| N7 Technologies LTD (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,4 % | 242 207 kr | – |
| Christian Berg gjennom Holdberg AS. Eier også aksjer i Aksio Holding AS (3,61 %), Otivio AS (0,08 %), Nordic Corporate Bank ASA (0,03 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (0,01 %) | 4,3 % | 240 238 kr | 0 kr |
| Alexander Sandberg Lund gjennom Lekerøya Invest AS. Eier også aksjer i Kamma AS (100 %), ZP Eagle AS (0,5 %), Tema Eiendom AS (0,25 %), Hemmat AS (0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) | 4,3 % | 240 238 kr | 0 kr |
| Karen Irene Mosman gjennom Merem AS | 2,8 % | 153 418 kr | 0 kr |
| Pål Marius Rødseth gjennom Oxymoron AS | 2,7 % | 151 626 kr | 0 kr |
| Pål Wibe gjennom Nordkronen Ii AS. Eier også aksjer i Strongpoint ASA (0,02 %), Hemmat AS (0,01 %) | 2,3 % | 129 965 kr | 0 kr |
| Cathinka Steen Trøan gjennom Capreca AS. Eier også aksjer i Nor-Par AS (1,62 %) | 2,1 % | 116 158 kr | 0 kr |
| Preben Otter Steen gjennom Capreca AS. Eier også aksjer i Nor-Par AS (1,62 %), Thefactory Asset Management AS (1 %), Thefactory AS (0,62 %), Orbify.Ai AS (0,29 %), Hunter Group ASA (0,05 %) og 5 andre | 2,1 % | 116 158 kr | 0 kr |
| Helge Rolf Klock. Eier også aksjer i Fasio AS (100 %), Drøbak Golfhus AS (8,75 %) | 2 % | 112 899 kr | 0 kr |
| Håkon Wium Lie gjennom Merem AS | 1,8 % | 97 060 kr | 0 kr |
| Egil Jarslett gjennom Jarslett Invest AS | 1,7 % | 94 520 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 37 753 kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i KLARKRAFT AS økte fra 2 426 til 2 811 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- SKANDIA GREENPOWER AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−185,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−10,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−204,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SKANDIA GREENPOWER AS falt med 7,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- EVENDO INVEST AS gikk fra 47,9 % til 45,4 % av aksjene i SKANDIA GREENPOWER AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KLARKRAFT AS økte med 4,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MENGSHOEL INVEST AS steg fra 328 170 kr i 2023 til 4,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MENGSHOEL INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i ARCTIC ASSET MANAGEMENT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i SKANDIA GREENPOWER AS økte med 68,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.