Anslag · inntektsår 2025
Høylandet Auto Holding AS
Org.nr. 912924424 · AS · Reparasjon og vedlikehold av motorvogner · Høylandet
Aksjene i Høylandet Auto Holding AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 408 688 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 54,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Høylandet Auto Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, så avkastningen er 2,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Høylandet Auto Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 663 356 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Høylandet Auto Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 14,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 7,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 722 118 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (900 087 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 56,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 579 201 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 559 494 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Høylandet Auto Holding AS?
Høylandet Auto Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (17 %), Personlig eier B (17 %), Personlig eier C (16 %), Personlig eier D (16 %) og Personlig eier E (10,6 %), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Høylandet Auto Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 17 % | 9,3 mill. kr | 74 902 kr |
| Personlig eier B | 17 % | 9,3 mill. kr | 74 902 kr |
| Personlig eier C | 16 % | 8,7 mill. kr | 69 121 kr |
| Personlig eier D | 16 % | 8,7 mill. kr | 69 121 kr |
| Personlig eier E | 10,6 % | 5,8 mill. kr | 40 214 kr |
| Personlig eier F | 10,6 % | 5,8 mill. kr | 40 214 kr |
| Personlig eier G | 10,6 % | 5,8 mill. kr | 40 214 kr |
| Personlig eier H | 1,1 % | 578 138 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 1,1 % | 578 138 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 67,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 54,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 408 688 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 559 494 kr
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.