Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Scandec Holding AS

Org.nr. 912892522 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Nordre Follo

Aksjene i Scandec Holding AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 78 139 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Scandec Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −2,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Scandec Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 4,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (5,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 345 541 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Scandec Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 134 261 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 45 736 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (260 557 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 23,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 219 080 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 161 962 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Scandec Holding AS?

Scandec Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (50,6 % gjennom Innblick Invest AS), Personlig eier B (12,6 % gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Lamholmane AS), Personlig eier C (7,2 % gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Responsiv Kapital i AS og Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Kilen AS → Sian Invest AS → Salvatio Invest AS), Personlig eier D (5,3 % gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS) og Personlig eier E (3,4 % gjennom Innblick Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Scandec Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Innblick Invest AS50,6 %9,1 mill. kr73 203 kr
Personlig eier B gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Lamholmane AS12,6 %2,3 mill. kr4 936 kr
Personlig eier C gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Responsiv Kapital i AS; Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Kilen AS → Sian Invest AS → Salvatio Invest AS7,2 %1,3 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS5,3 %950 748 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Innblick Invest AS3,4 %619 111 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Innblick Invest AS3,4 %619 111 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Miringo AS3,4 %609 013 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Frelor AS3,3 %596 982 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Pebje Holding AS2,2 %399 307 kr0 kr
Personlig eier J1,9 %348 964 kr0 kr
Personlig eier K1,9 %348 964 kr0 kr
Personlig eier L1,4 %251 982 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Dunder Mifflin AS; Melesio Equity AS → Dunder Mifflin AS1,2 %217 035 kr0 kr
Personlig eier N1 %179 105 kr0 kr
Personlig eier O1 %179 105 kr0 kr
Verdigrunnlag
22,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
18 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
78 139 kr
Formuesskatt om én person eide alt
161 962 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i SCANDEC HOLDING AS steg fra 2 mill. kr i 2024 til 10,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HAME HOLDING AS gikk fra 2,1 % til 0 % av aksjene i SCANDEC HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SCANDEC HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i SCANDEC HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SCANDEC HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i SCANDEC HOLDING AS i 2025.
  • INNBLICK INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (82,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (87,4 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i RESPONSIV KAPITAL I AS økte med 107 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i SCANDEC HOLDING AS økte med 5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i SCANDEC HOLDING AS økte fra 2 100 000 til 3 243 257 i 2024, og 6 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • RAUMARIKE AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i SCANDEC HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MELESIO HOLDING AS gikk fra 96,2 % til 94,9 % av aksjene i MELESIO EQUITY AS i 2024.
  • Finansinntektene i AE HOLDINGS AS steg fra 1 mill. kr i 2023 til 11,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • AE HOLDINGS AS gikk fra 37,5 % til 35,6 % av aksjene i MELESIO MANAGEMENT AS i 2024.
  • Finansinntektene i LAMHOLMANE AS steg fra 847 939 kr i 2023 til 8,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • LAMHOLMANE AS gikk fra 37,5 % til 35,6 % av aksjene i MELESIO MANAGEMENT AS i 2024.
  • Innskutt egenkapital i RESPONSIV KAPITAL I AS økte med 130,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.