Anslag · inntektsår 2025
Motor-Trade Holding AS
Org.nr. 912524922 · AS · Reparasjon og vedlikehold av motorvogner · Trondheim
Aksjene i Motor-Trade Holding AS gir de 39 personlige eierne anslagsvis 698 198 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 115 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Motor-Trade Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 3,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 3,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Motor-Trade Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 19,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 7,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Motor-Trade Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 19,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 2 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 24 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 40 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 128,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Motor-Trade Holding AS?
Motor-Trade Holding AS eies til slutt av Frithjof Anderssen (50 % gjennom Frithjof Anderssen Invest AS), Personlig eier A (3,7 % gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS og Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS), Personlig eier B (3,4 % gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS og Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS), Personlig eier C (3,4 % gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS og Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS) og Personlig eier D (2,2 % gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Motor-Trade Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Frithjof Anderssen gjennom Frithjof Anderssen Invest AS. Eier også aksjer i Frithjof Anderssen Invest 2 AS (100 %) | 50 % | 57,5 mill. kr | 594 451 kr |
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS | 3,7 % | 4,2 mill. kr | 24 657 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS | 3,4 % | 4 mill. kr | 22 027 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS | 3,4 % | 4 mill. kr | 22 002 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS | 2,2 % | 2,5 mill. kr | 7 713 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 2,4 mill. kr | 6 704 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 2,4 mill. kr | 6 704 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Bucks JB AS | 1,9 % | 2,2 mill. kr | 4 392 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Bucks K AS | 1,9 % | 2,2 mill. kr | 4 392 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Maema AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Bmsteen AS | 1,8 % | 2,1 mill. kr | 2 948 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Kagge AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Mabeni AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Mabeni AS | 1,7 % | 2 mill. kr | 2 208 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Granly AS; Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Ylnarg AS | 1,4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 1,4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 1,4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 1,4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 143,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 115 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 698 198 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- MOTOR-TRADE HOLDING AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i BILHUSET BREKSTAD AS i 2025.
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN BIL AS steg fra 3 000 kr i 2024 til 2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BERTEL O STEEN AS delte anslagsvis ut 165,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (522,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (49,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (406,3 mill. kr).
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 630 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- FRITHJOF ANDERSSEN INVEST AS delte anslagsvis ut 205,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (259,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (18,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (72,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FRITHJOF ANDERSSEN INVEST AS falt med 63,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- FRITHJOF ANDERSSEN INVEST AS gikk fra 67,3 % til 0 % av aksjene i MOTOR TRADE EIENDOM OG FINANS AS i 2025.
- FRITHJOF ANDERSSEN INVEST AS gikk fra 3,5 % til 0 % av aksjene i MUNTI MAGIC AS i 2025.
- AS BEMACS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (187,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (186,5 mill. kr).
- Finansinntektene i AS BEMACS steg fra 232 131 kr i 2024 til 35,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BERTEL O. STEEN BIL AS delte anslagsvis ut 25 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (109,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (81,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN DETALJ AS falt med 69,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- BERTEL O STEEN AS gikk fra 38,4 % til 0 % av aksjene i FLEKS HOLDING AS i 2024.
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 140 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (169,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr).
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN HOLDING AS steg fra 46,6 mill. kr i 2023 til 206,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.