Anslag · inntektsår 2025
Servi Group AS
Org.nr. 911722720 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Ås
Aksjene i Servi Group AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 511 466 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 86,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Servi Group AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 14,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 17,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Servi Group AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 518,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 196,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Servi Group AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 424 000 kr. Bankinnskuddene falt med 16 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 30,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 6,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 86,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 908 580 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 916 641 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Servi Group AS?
Servi Group AS eies til slutt av PF Tjaldur (29,3 % gjennom 1912 Top Holding AS → Tjaldur Holdco Iii AS → Tjaldur Holdco i AS), Alexandra Andresen-Thompson (27,3 % gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Aga AS), Katharina Kvasnes Andresen (27,3 % gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Kka AS), Johan Henrik Andresen (9,8 % gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Jha AS) og Tom Arne Solhaug (1,3 % gjennom 1912 Top Holding AS → Sertomaso AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Servi Group AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| PF Tjaldur gjennom 1912 Top Holding AS → Tjaldur Holdco Iii AS → Tjaldur Holdco i AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 29,3 % | 25,5 mill. kr | – |
| Alexandra Andresen-Thompson gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Aga AS | 27,3 % | 23,7 mill. kr | 222 089 kr |
| Katharina Kvasnes Andresen gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Kka AS | 27,3 % | 23,7 mill. kr | 222 089 kr |
| Johan Henrik Andresen gjennom 1912 Top Holding AS → Ferd Servi Holding AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Jha AS. Eier også aksjer i AS Selvik Bruk (33,33 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (1,46 %) | 9,8 % | 8,5 mill. kr | 67 288 kr |
| Tom Arne Solhaug gjennom 1912 Top Holding AS → Sertomaso AS. Eier også aksjer i Smartgroup AS (1,84 %) | 1,3 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Stig-Rune Søvdsnes gjennom 1912 Top Holding AS → Søvdsnes Holding AS | 0,8 % | 710 360 kr | 0 kr |
| Terje Kotsbak Moum gjennom 1912 Top Holding AS → Brattbakken Invest AS. Eier også aksjer i Bill Kill AS (0,01 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 0,6 % | 557 253 kr | 0 kr |
| Trude Margrethe Lind Hillier gjennom 1912 Top Holding AS → Calmseas AS | 0,6 % | 557 253 kr | 0 kr |
| Bendek Maartmann-Moe gjennom 1912 Top Holding AS → Istinvest AS. Eier også aksjer i Istindan AS (50 %), Bare Vin AS (20 %) | 0,6 % | 557 253 kr | 0 kr |
| Erik Aursnes Dammen gjennom 1912 Top Holding AS → Proptimum AS | 0,6 % | 557 253 kr | 0 kr |
| Roy-Arne Birkeland gjennom 1912 Top Holding AS → SRM Holding AS | 0,5 % | 473 606 kr | 0 kr |
| Åshild Irene Østerbø gjennom 1912 Top Holding AS → Østerbø Holding AS | 0,5 % | 473 606 kr | 0 kr |
| Kjell Atle Gjøringbø gjennom 1912 Top Holding AS → Gjøringbø Holding AS. Eier også aksjer i Havsikt AS (13,33 %) | 0,3 % | 267 027 kr | 0 kr |
| Ronald Holm gjennom 1912 Top Holding AS → Roncat Holding AS | 0,3 % | 236 787 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 108,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 86,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 916 641 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SERVI GROUP AS falt med 489,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i FERD SERVI HOLDING AS økte med 180 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i FERD SERVI HOLDING AS steg fra 1 501 kr i 2024 til 1,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- FERD AS gikk fra 96,7 % til 0 % av aksjene i FERD MG HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 95,3 % til 0 % av aksjene i FERD AIDIAN HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 70 % til 0 % av aksjene i 1912 TOP HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i XXL AS i 2025.
- TJALDUR HOLDCO I AS gikk fra 5,1 % til 0 % av aksjene i CREATEVIEW AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EFFEKTKONTRAKT DRIFT AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 99,6 % til 70 % av aksjene i 1912 TOP HOLDING AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 93,2 % til 0 % av aksjene i BROODSTOCK CAPITAL AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 88,4 % til 0 % av aksjene i BC SPV II AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 85,1 % til 0 % av aksjene i BC SPV IV AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 60 % til 44,4 % av aksjene i ELOPAK ASA i 2024.
- TJALDUR HOLDCO I AS delte anslagsvis ut 70 mill. kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (2,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2023 (69,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2023 (2,4 mill. kr).
- Finansinntektene i TJALDUR HOLDCO I AS steg fra 1,1 mill. kr i 2022 til 84,3 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.