Anslag · inntektsår 2025
Port Steingard AS
Org.nr. 897696002 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Fitjar
Aksjene i Port Steingard AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Port Steingard AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −3,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,48 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Port Steingard AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 411 837 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 58 536 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Port Steingard AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 411 837 kr. Bankinnskuddene økte med 69 913 kr og den langsiktige gjelden økte med 11,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (42 857 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 26 601 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 26 640 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Port Steingard AS?
Port Steingard AS eies til slutt av Johannes Sandvik (37,5 %), Gunny Sandvik (15 % gjennom Gse Sandvik AS → Carrelier AS og Gse Sandvik AS → Carrelier Ii AS), Egil Sandvik (12,8 % gjennom Gse Sandvik AS → Kulingen AS → Kulingen Holding AS), Jorunn Hernes (12,5 %) og Trym Sandvik Steinshamn (10 % gjennom Gse Sandvik AS → Carrelier Ii AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Port Steingard AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Johannes Sandvik. Eier også aksjer i Steingard Invest AS (75 %) | 37,5 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Gunny Sandvik gjennom Gse Sandvik AS → Carrelier AS; Gse Sandvik AS → Carrelier Ii AS. Eier også aksjer i Baarholm Invest AS (25 %) | 15 % | 663 611 kr | 0 kr |
| Egil Sandvik gjennom Gse Sandvik AS → Kulingen AS → Kulingen Holding AS. Eier også aksjer i Baarholm Invest AS (25 %) | 12,8 % | 564 050 kr | 0 kr |
| Jorunn Hernes. Eier også aksjer i Steingard Invest AS (25 %), Vest-Telemark Blad AS (0,02 %) | 12,5 % | 553 006 kr | 0 kr |
| Trym Sandvik Steinshamn gjennom Gse Sandvik AS → Carrelier Ii AS. Eier også aksjer i Åtgaum AS (24 %), Polight ASA (under 0,01 %) | 10 % | 442 368 kr | 0 kr |
| Karl Andreas Sandvik gjennom Gse Sandvik AS → Kulingen AS → Kulingen Holding AS. Eier også aksjer i Sommarøyo Investeringslag AS (33,33 %), Smartoptics Group ASA (0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %), Dof Group ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %) og 5 andre | 5,5 % | 243 315 kr | 0 kr |
| Svein Koløen Sandvik gjennom Gse Sandvik AS → Kulingen AS → Kulingen Holding AS. Eier også aksjer i Solstad Offshore ASA (under 0,01 %), Austevoll Seafood ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 5,5 % | 243 315 kr | 0 kr |
| Justine Koløen gjennom Gse Sandvik AS → Kulingen AS → Kulingen Holding AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 55 299 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 26 640 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i GSE SANDVIK AS steg fra 8,9 mill. kr i 2024 til 81,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CARRELIER AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (57,5 mill. kr).
- CARRELIER II AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (25,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (25,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (46,7 mill. kr).
- GSE SANDVIK AS delte anslagsvis ut 36 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (332,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (300,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GSE SANDVIK AS steg fra 677 233 kr i 2023 til 8,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CARRELIER AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (32,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,4 mill. kr).
- CARRELIER II AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (25,1 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Vitaminhuset AS
- Eierandel i: Stolpehus 03 AS
- Eierandel i: En Liten Øl AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.