Anslag · inntektsår 2025
Rørgården Hønefoss AS
Org.nr. 895272302 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Ringerike
Aksjene i Rørgården Hønefoss AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 5 043 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Rørgården Hønefoss AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 13,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,55 % av den samme verdien, så avkastningen er 24,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Rørgården Hønefoss AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 127 036 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 75 989 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 48 070 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Rørgården Hønefoss AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 127 036 kr. Bankinnskuddene økte med 450 941 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 416 894 kr. Det er i snitt tatt ut 850 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 13,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (61 165 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 36 985 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 38 020 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Rørgården Hønefoss AS?
Rørgården Hønefoss AS eies til slutt av Personlig eier A (40 % gjennom RMH Holding AS), Personlig eier B (32,4 % gjennom Yes Invest AS), Personlig eier C (10 % gjennom RMH Holding AS), Personlig eier D (8,8 % gjennom Yes Invest AS) og Personlig eier E (8,8 % gjennom Yes Invest AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Rørgården Hønefoss AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom RMH Holding AS | 40 % | 2,2 mill. kr | 4 648 kr |
| Personlig eier B gjennom Yes Invest AS | 32,4 % | 1,8 mill. kr | 395 kr |
| Personlig eier C gjennom RMH Holding AS | 10 % | 556 202 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Yes Invest AS | 8,8 % | 490 767 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Yes Invest AS | 8,8 % | 490 767 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 5 043 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 38 020 kr
Hendelser i eierkjeden
- RØRGÅRDEN HØNEFOSS AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (945 627 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3 mill. kr).
- RMH HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,5 mill. kr).
- YES INVEST AS delte anslagsvis ut 3,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (377 012 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i YES INVEST AS økte med 2,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- RØRGÅRDEN HØNEFOSS AS delte anslagsvis ut 800 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (881 409 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3 mill. kr).
- RMH HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,7 mill. kr).
- RMH HOLDING AS gikk fra 50 % til 45 % av aksjene i VARME & SANITÆR AS i 2024.
- YES INVEST AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,8 mill. kr).
- YES INVEST AS gikk fra 50 % til 45 % av aksjene i VARME & SANITÆR AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.