Anslag · inntektsår 2025
Florvaag Bruk Holding AS
Org.nr. 893047662 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bergen
Aksjene i Florvaag Bruk Holding AS gir de 25 personlige eierne anslagsvis 602 854 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 98,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Florvaag Bruk Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 13,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 16 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Florvaag Bruk Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 13,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 18,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Florvaag Bruk Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 13,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 13,7 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 405 483 kr. Det er i snitt tatt ut 9,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 5,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,7 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 102,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Florvaag Bruk Holding AS?
Florvaag Bruk Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (11,3 % gjennom Munkerudbakken AS), Personlig eier B (10 % gjennom Edvard Andersen Invest AS og direkte), Personlig eier C (10 % gjennom Edvard Andersen Invest AS og direkte), Personlig eier D (5,9 % gjennom Kerso AS og direkte) og Personlig eier E (5,7 % gjennom Seib AS og direkte), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Florvaag Bruk Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Munkerudbakken AS | 11,3 % | 11,2 mill. kr | 94 110 kr |
| Personlig eier B gjennom Edvard Andersen Invest AS; direkte | 10 % | 9,8 mill. kr | 80 687 kr |
| Personlig eier C gjennom Edvard Andersen Invest AS; direkte | 10 % | 9,8 mill. kr | 80 687 kr |
| Personlig eier D gjennom Kerso AS; direkte | 5,9 % | 5,8 mill. kr | 40 053 kr |
| Personlig eier E gjennom Seib AS; direkte | 5,7 % | 5,6 mill. kr | 38 682 kr |
| Personlig eier F gjennom Growing Invest AS | 5,5 % | 5,5 mill. kr | 36 957 kr |
| Personlig eier G gjennom Growing Invest AS | 5,5 % | 5,5 mill. kr | 36 957 kr |
| Personlig eier H gjennom Norsk Landbrukskjemi AS | 5,5 % | 5,4 mill. kr | 36 770 kr |
| Personlig eier I gjennom Aluf AS | 3,9 % | 3,8 mill. kr | 20 732 kr |
| Personlig eier J gjennom Aluf AS | 3,8 % | 3,7 mill. kr | 19 604 kr |
| Personlig eier K gjennom Aluf AS | 3,8 % | 3,7 mill. kr | 19 604 kr |
| Personlig eier L gjennom Seib AS; direkte | 3,5 % | 3,4 mill. kr | 16 538 kr |
| Personlig eier M gjennom Kerso AS; direkte | 3 % | 3 mill. kr | 12 158 kr |
| Personlig eier N gjennom Kerso AS; direkte | 3 % | 3 mill. kr | 12 158 kr |
| Personlig eier O gjennom Seib AS; direkte | 2,9 % | 2,9 mill. kr | 11 323 kr |
- Verdigrunnlag
- 123,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 98,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 602 854 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- FLORVAAG BRUK HOLDING AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (26,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,8 mill. kr).
- KERSO AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (32,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (33,2 mill. kr).
- SEIB AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (42,4 mill. kr).
- MUNKERUDBAKKEN AS delte anslagsvis ut 13,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (63,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (60,8 mill. kr).
- ALUF AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ALUF EIENDOM AS i 2025.
- FLORVAAG BRUK HOLDING AS delte anslagsvis ut 9,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (17,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (26,7 mill. kr).
- KERSO AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (32,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (32,9 mill. kr).
- SEIB AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (34,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,8 mill. kr).
- EDVARD ANDERSEN INVEST AS delte anslagsvis ut 15 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,1 mill. kr).
- Finansinntektene i EDVARD ANDERSEN INVEST AS steg fra 296 852 kr i 2023 til 2,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Dyrøy Lørenskog AS
- Eierandel i: Dyrøy Ørsta AS
- Eierandel i: Brødr Dyrøy AS
- Eierandel i: Minde Allé 43 AS
- Eierandel i: Fe Lager Laksevåg AS
- Eierandel i: Bygg 1 Produkter AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.