Anslag · inntektsår 2025
Metallco Bergen AS
Org.nr. 889976322 · AS · Materialgjenvinning · Bergen
Aksjene i Metallco Bergen AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 13 046 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 12 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Metallco Bergen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 104,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,68 % av den samme verdien, så avkastningen er 153,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Metallco Bergen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 28,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 202 758 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Metallco Bergen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 25 783 kr. Det er i snitt tatt ut 14,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 85,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (164 735 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 14,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 122 547 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 102 399 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Metallco Bergen AS?
Metallco Bergen AS eies til slutt av Personlig eier A (21,7 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS), Personlig eier B (18,5 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS), Personlig eier D (8,2 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS) og Personlig eier E (8,2 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Metallco Bergen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS | 21,7 % | 2,6 mill. kr | 8 494 kr |
| Personlig eier B gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS | 18,5 % | 2,2 mill. kr | 4 552 kr |
| Personlig eier C gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS | 10,9 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS | 8,2 % | 978 455 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 8,2 % | 978 173 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 7,2 % | 864 923 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 6,5 % | 782 782 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 6,5 % | 782 764 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 5,8 % | 700 582 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 2,7 % | 326 464 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 2,2 % | 260 927 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,8 % | 97 845 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,8 % | 97 845 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 15 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 12 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 102 399 kr
Hendelser i eierkjeden
- METALLCO BERGEN AS delte anslagsvis ut 13,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (14 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (16,7 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 175,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (176 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (101,1 mill. kr).
- METALLCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 151 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (151 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 44,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (190 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (844,9 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 31,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (141,4 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,9 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 13,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9 mill. kr).
- METALLCO BERGEN AS delte anslagsvis ut 14,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (14 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 183,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (93,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (190,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 38,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (548,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (189 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 42,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (143,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 13,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (124 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (13,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 20,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.