Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Gravermoen Holding AS

Org.nr. 889226862 · AS · Oppføring av bygninger · Nordre Follo

Aksjene i Gravermoen Holding AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 525 340 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 56,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Gravermoen Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 18,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,3 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Gravermoen Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 15,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 8,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Gravermoen Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 15,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4 906 kr. Det er i snitt tatt ut 4,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (946 063 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 61,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 636 494 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 588 073 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Gravermoen Holding AS?

Gravermoen Holding AS eies til slutt av Katrine Gravermoen (44 % gjennom Kati AS), Andreas Gravermoen (44 % gjennom Ravnemor AS) og Personlig eier (12 %), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gravermoen Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Katrine Gravermoen gjennom Kati AS. Eier også aksjer i Face & Body AS (100 %)44 %25,1 mill. kr237 304 kr
Andreas Gravermoen gjennom Ravnemor AS. Eier også aksjer i Hexagon Composites ASA (under 0,01 %), Elopak ASA (under 0,01 %)44 %25,1 mill. kr237 304 kr
Personlig eier12 %6,8 mill. kr50 732 kr
Verdigrunnlag
71,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
56,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
588 073 kr

Hendelser i eierkjeden

  • GRAVERMOEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (63,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (69,5 mill. kr).
  • KATI AS delte anslagsvis ut 2,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,8 mill. kr).
  • RAVNEMOR AS delte anslagsvis ut 4,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,7 mill. kr).
  • GRAVERMOEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (53,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (63,7 mill. kr).
  • Finansinntektene i KATI AS steg fra 420 408 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • RAVNEMOR AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8 mill. kr).
  • Finansinntektene i RAVNEMOR AS steg fra 420 125 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.