Anslag · inntektsår 2025
Groos Invest AS
Org.nr. 888847162 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Kristiansand
Aksjene i Groos Invest AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 94 429 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Groos Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −2,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Groos Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 335 344 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Groos Invest AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9 888 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 269 442 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 17,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 157 651 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 167 485 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Groos Invest AS?
Groos Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (50,1 % gjennom Mano Invest AS), Personlig eier B (12,9 % gjennom Hansen-Tangens Rederi AS), Personlig eier C (12,9 % gjennom Hansen-Tangens Rederi AS), Personlig eier D (12,9 % gjennom Hansen-Tangens Rederi AS) og Personlig eier E (9,7 % gjennom Hansen-Tangens Rederi AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Groos Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Mano Invest AS | 50,1 % | 9,3 mill. kr | 75 128 kr |
| Personlig eier B gjennom Hansen-Tangens Rederi AS | 12,9 % | 2,4 mill. kr | 6 292 kr |
| Personlig eier C gjennom Hansen-Tangens Rederi AS | 12,9 % | 2,4 mill. kr | 6 292 kr |
| Personlig eier D gjennom Hansen-Tangens Rederi AS | 12,9 % | 2,4 mill. kr | 6 292 kr |
| Personlig eier E gjennom Hansen-Tangens Rederi AS | 9,7 % | 1,8 mill. kr | 425 kr |
| Personlig eier F gjennom Hansen-Tangens Rederi AS | 1,4 % | 265 471 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 23,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 18,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 94 429 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 167 485 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i HANSEN-TANGENS REDERI AS steg fra 70 061 kr i 2024 til 2,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Sør Eiendomsutvikling AS
- Eierandel i: R-E Eiendom AS
- Eierandel i: Lund Boligutvikling AS
- Eierandel i: Fossbekk Brygge AS
- Eierandel i: Fossbekk Brygge Ii AS
- Eierandel i: Fossbekkdammen AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.