Anslag · inntektsår 2025
Franzefoss Minerals AS
Org.nr. 882153002 · AS · Bryting av dekorstein, kalkstein, gips, skifer og annen stein · Bærum
Aksjene i Franzefoss Minerals AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 3,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 428,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Franzefoss Minerals AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 14,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 16,8 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Franzefoss Minerals AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 66,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 25,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 78 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 481,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 4,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Franzefoss Minerals AS?
Franzefoss Minerals AS eies til slutt av Gunnar Markussen (40,2 % gjennom Sandvika Kalkmølle AS), Jamette og Sverre Markussens Hjelpefond Sti (20,4 %), Hanne Markussen Eek (9,9 % gjennom Stonewood AS), Merete Markussen (9 % gjennom Mabi AS) og Lars Wilhelm Markussen (9 % gjennom Nullum-Periculum AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Franzefoss Minerals AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gunnar Markussen gjennom Sandvika Kalkmølle AS. Eier også aksjer i Malurtåsen AS (100 %), Swiss Life Ref Esg Nordic 2022 Invest i AS (0,13 %), Oslo Mikrospinneri AS (0,07 %), Abbh AS (0,02 %), Polaris Media ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 40,2 % | 172,2 mill. kr | 1,9 mill. kr |
| Jamette og Sverre Markussens Hjelpefond Sti | 20,4 % | 87,4 mill. kr | – |
| Hanne Markussen Eek gjennom Stonewood AS. Eier også aksjer i MBMM Invest AS (100 %) | 9,9 % | 42,2 mill. kr | 426 397 kr |
| Merete Markussen gjennom Mabi AS | 9 % | 38,5 mill. kr | 385 451 kr |
| Lars Wilhelm Markussen gjennom Nullum-Periculum AS. Eier også aksjer i Bergen Carbon Solutions AS (under 0,01 %), Saga Pure ASA (under 0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Spir Group AS (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 9 % | 38,5 mill. kr | 385 451 kr |
| Personlig eier A | 2,3 % | 9,7 mill. kr | 79 889 kr |
| Personlig eier B gjennom Mabi AS | 1,5 % | 6,4 mill. kr | 46 802 kr |
| Personlig eier C gjennom Mabi AS | 1,5 % | 6,4 mill. kr | 46 802 kr |
| Personlig eier D gjennom Nullum-Periculum AS | 1,5 % | 6,4 mill. kr | 46 802 kr |
| Personlig eier E gjennom Nullum-Periculum AS | 1,5 % | 6,4 mill. kr | 46 802 kr |
| Personlig eier F gjennom Stonewood AS | 0,8 % | 3,5 mill. kr | 17 850 kr |
| Personlig eier G gjennom Stonewood AS | 0,8 % | 3,5 mill. kr | 17 850 kr |
| Personlig eier H gjennom Stonewood AS | 0,8 % | 3,5 mill. kr | 17 850 kr |
| Personlig eier I gjennom Stonewood AS | 0,8 % | 3,5 mill. kr | 17 850 kr |
- Verdigrunnlag
- 535,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 428,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 3,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 4,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i MABI AS steg fra 1 mill. kr i 2024 til 5,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i NULLUM-PERICULUM AS steg fra 1 mill. kr i 2024 til 5,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.