Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Chem Tank Shipping Xii AS

Org.nr. 832340022 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Bergen

Aksjene i Chem Tank Shipping Xii AS gir de 86 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 264,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Chem Tank Shipping Xii AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 15,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 17,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Chem Tank Shipping Xii AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 311,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (262,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,9 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Chem Tank Shipping Xii AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 311,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 59,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 350,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 386 938 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4,6 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 249,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,9 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Chem Tank Shipping Xii AS?

Chem Tank Shipping Xii AS eies til slutt av Karianne Klaveness Holmen (8,2 % gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → Kak Shipping Invest AS og Chem Tank Invest Xii AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → Kak Shipping Invest AS), Kristine Klaveness (8,2 % gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → KKN Invest AS og Chem Tank Invest Xii AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → KKN Invest AS), Personlig eier A (6,9 % gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Wieco AS → Patronia AS og Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Wieco AS → Patronia AS og Chem Tank Invest Xii AS → Patronia AS), Personlig eier B (5,2 % gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Rosario AS) og Personlig eier C (5,2 % gjennom Chem Tank Invest Xii AS → AS Spesialtank), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Chem Tank Shipping Xii AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Karianne Klaveness Holmen gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → Kak Shipping Invest AS; Chem Tank Invest Xii AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → Kak Shipping Invest AS. Eier også aksjer i Happy Horses AS (100 %), Tek Marine AS (50 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,33 %)8,2 %21,6 mill. kr199 786 kr
Kristine Klaveness gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → KKN Invest AS; Chem Tank Invest Xii AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → KKN Invest AS. Eier også aksjer i Client Pioneer AS (100 %), Tek Marine AS (50 %), Gumøy Golf AS (0,43 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,33 %), Orkla ASA (under 0,01 %)8,2 %21,6 mill. kr199 786 kr
Personlig eier A gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Wieco AS → Patronia AS; Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Wieco AS → Patronia AS; Chem Tank Invest Xii AS → Patronia AS6,9 %18,2 mill. kr164 888 kr
Personlig eier B gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Rosario AS5,2 %13,7 mill. kr119 095 kr
Personlig eier C gjennom Chem Tank Invest Xii AS → AS Spesialtank5,2 %13,7 mill. kr119 095 kr
Personlig eier D gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Wieco AS5,2 %13,7 mill. kr119 019 kr
Personlig eier E gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Wieco AS5,2 %13,7 mill. kr119 019 kr
Personlig eier F gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xii AS → Skibsaktieselskapet Abaco → Wieco AS5,2 %13,7 mill. kr119 019 kr
Vibeke Aase og Johan Fredrik Odfjells Familiestiftelse gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Space AS3 %8 mill. kr–
J. Lauritzen gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Premium Maritime Fund 2022 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)2,5 %6,6 mill. kr–
Personlig eier G gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Mexico Invest AS2,1 %5,5 mill. kr37 078 kr
Personlig eier H gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Hestia AS2 %5,3 mill. kr35 256 kr
Personlig eier I gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Maranell AS1,7 %4,6 mill. kr27 965 kr
Personlig eier J gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Anstes Ii AS1,6 %4,1 mill. kr23 409 kr
Personlig eier K gjennom Chem Tank Invest Xii AS → Chem Anchor Invest Xii AS → Bankhaugen AS1,6 %4,1 mill. kr23 409 kr
Verdigrunnlag
330,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
264,3 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
2,9 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i CHEM TANK SHIPPING XII AS falt med 61,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i CHEM TANK INVEST XII AS falt med 61,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i CHEM TANK INVEST XII AS steg fra 166 861 kr i 2024 til 25,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i CHEM ANCHOR INVEST XII AS falt med 7,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i CHEM ANCHOR INVEST XII AS steg fra 404 981 kr i 2024 til 7,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS falt med 286,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • KLAVENESS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i NORSPAN LNG III AS i 2025.
  • KLAVENESS INVEST AS gikk fra 4,1 % til 0,6 % av aksjene i STAINLESS TANKERS ASA i 2025.
  • KLAVENESS MARINE HOLDING AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i GF I KILN HOLDCO AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i CHEM TANK SHIPPING XII AS økte med 323,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i CHEM TANK SHIPPING XII AS økte fra 100 til 2 849 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • TAILWIND MANAGEMENT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i CHEM TANK SHIPPING XII AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i CHEM TANK INVEST XII AS økte med 324,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i CHEM ANCHOR INVEST XII AS økte med 95,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS økte med 280,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS steg fra 8,5 mill. kr i 2023 til 51,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • KLAVENESS INVEST AS gikk fra 26 % til 18 % av aksjene i NORSPAN LNG III AS i 2024.
  • SKIBSAKTIESELSKAPET ABACO delte anslagsvis ut 60 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (64,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (66,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (71,8 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.