Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Cadre Elvekraft 2 AS

Org.nr. 831565292 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Kristiansand

Aksjene i Cadre Elvekraft 2 AS gir de personlige eieren anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Cadre Elvekraft 2 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −0,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,56 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Cadre Elvekraft 2 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 34 091 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 82 698 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Cadre Elvekraft 2 AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 34 091 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (66 895 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 38 844 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 41 582 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Cadre Elvekraft 2 AS?

Cadre Elvekraft 2 AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (22,2 % gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → HV Annex Invest Beta AS), Narvik Kommune (14,9 % gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS), Jämtkraft AB (8,4 % gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS), Harstad Kommune / Hársttáid Suohkan (7,7 % gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS) og Eføy Investering AS (5,9 % gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Cadre Elvekraft 2 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → HV Annex Invest Beta AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)22,2 %1,3 mill. kr–
Narvik Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS14,9 %883 487 kr–
Jämtkraft AB gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)8,4 %494 644 kr–
Harstad Kommune / Hársttáid Suohkan gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS7,7 %453 379 kr–
Eføy Investering AS gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS5,9 %346 260 kr–
Pamar AS gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS2,9 %173 108 kr–
Eføy Kapital AS gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS2,7 %161 897 kr–
Dielddanuori Suohkan - Tjeldsund Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS2,7 %160 016 kr–
Watrium AS gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS2,5 %147 203 kr–
Hadsel Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Trollfjord AS1,8 %109 080 kr–
Ole Ertvaag gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS1,4 %83 099 kr0 kr
Gratangen Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS1,4 %80 008 kr–
Ibestad Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS1,4 %80 008 kr–
Kvæfjord Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS1,4 %80 008 kr–
Lødingen Kommune gjennom Cadre Elvekraft AS → Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS1,4 %80 008 kr–
Verdigrunnlag
7,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
5,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
41 582 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i CADRE ELVEKRAFT AS falt med 139,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i CADRE GROUP AS økte med 300,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV CADRE HOLDING AS økte med 253,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST VICTOR AS økte med 253,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • NORDKRAFT AS delte anslagsvis ut 332,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (947,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (99,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (714,7 mill. kr).
  • NORDKRAFT AS gikk fra 33,1 % til 0 % av aksjene i NARVIK KAPITAL AS i 2025.
  • NORDKRAFT AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i NSCALE NORWAY AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i CADRE ELVEKRAFT AS økte med 169,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i CADRE AS økte med 251,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.