Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Aneo Holding 2 AS

Org.nr. 829048612 · AS · Handel med elektrisitet · Trondheim

Aksjene i Aneo Holding 2 AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 13,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,3 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Aneo Holding 2 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mrd. kr, mest med nye penger fra eierne (2,5 mrd. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 182,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Aneo Holding 2 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mrd. kr. Bankinnskuddene falt med 2,1 mrd. kr og den langsiktige gjelden økte med 251,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (146,8 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 10,4 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 113,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 91,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Aneo Holding 2 AS?

Aneo Holding 2 AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (17,5 % gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (9,9 % gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Ole Ertvaag (9,4 % gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS og Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS og Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS), Orkland Kommune (9,2 % gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS) og Melhus Kommune (6,6 % gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aneo Holding 2 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)17,5 %1,5 mrd. kr–
Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS9,9 %817,7 mill. kr–
Ole Ertvaag gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS; Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS; Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS9,4 %781,6 mill. kr8,6 mill. kr
Orkland Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS9,2 %764,3 mill. kr–
Melhus Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS6,6 %548,5 mill. kr–
Trondheim Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS4,5 %375,3 mill. kr–
Indre Fosen Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS4 %329 mill. kr–
Pål Magnus Reed gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Pamar AS; Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS3,4 %281,5 mill. kr3,1 mill. kr
Ørland Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,5 %210,1 mill. kr–
Åfjord Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,5 %207,1 mill. kr–
Heim Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,4 %199,5 mill. kr–
Oppdal Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2 %162,4 mill. kr–
Midtre Gauldal Kommune gjennom Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS1,6 %130,4 mill. kr–
Erlend Basmo Ellingsen gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Ebell AS1 %85,5 mill. kr901 668 kr
Jon Vatnaland gjennom Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Jva Invest AS1 %85,5 mill. kr901 668 kr
Verdigrunnlag
10,4 mrd. kr
Formuesverdi (80 %)
8,3 mrd. kr
Formuesskatt om én person eide alt
91,2 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 12,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,9 mill. kr).
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 65 % av aksjene i HV NEF INVEST ZERO AS i 2025.
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST RHO AS i 2025.
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST VICTOR AS i 2025.
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST REDA AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 706,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr).
  • HV CAPITAL NEF AS delte anslagsvis ut 4,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,1 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.