Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Aneo AS

Org.nr. 828987712 · AS · Handel med elektrisitet · Trondheim

Om én person eide hele Aneo AS, ville aksjene gitt anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 217,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Aneo AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −46,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Aneo AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −284,1 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (321 000 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Aneo AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 284,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 81,4 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 24,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 179 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,8 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 103,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Aneo AS?

Aneo AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (17,5 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (9,9 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Orkland Kommune (9,2 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Melhus Kommune (6,6 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS) og Eføy Investering AS (5,7 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aneo AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)17,5 %38,1 mill. kr–
Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS9,9 %21,5 mill. kr–
Orkland Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS9,2 %20,1 mill. kr–
Melhus Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS6,6 %14,4 mill. kr–
Eføy Investering AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS5,7 %12,5 mill. kr–
Trondheim Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS4,5 %9,9 mill. kr–
Indre Fosen Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS4 %8,6 mill. kr–
Pamar AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS2,9 %6,2 mill. kr–
Eføy Kapital AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS2,7 %5,8 mill. kr–
Ørland Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,5 %5,5 mill. kr–
Åfjord Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,5 %5,4 mill. kr–
Watrium AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS2,4 %5,3 mill. kr–
Heim Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2,4 %5,2 mill. kr–
Oppdal Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS2 %4,3 mill. kr–
Midtre Gauldal Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS1,6 %3,4 mill. kr–
Verdigrunnlag
272,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
217,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
2,4 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ANEO RETAIL AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO RENEWABLES HOLDING AS økte med 212,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PSF 1 AS i 2024.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 706,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.