Anslag · inntektsår 2025
Selmer Supra AS
Org.nr. 827661902 · AS
Aksjene i Selmer Supra AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 39 655 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 86,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Selmer Supra AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −12,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Selmer Supra AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 gikk egenkapitalen ned med 14,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1 mill. kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Selmer Supra AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 123 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 8,8 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 59,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 916 950 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Selmer Supra AS?
Selmer Supra AS eies til slutt av Wehr Schiffahrts GMBH & Co KG (20 %), Endre Tarald Glastad (3,7 % gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS og Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS), J. Lauritzen (3,6 % gjennom Premium Maritime Fund 2022 AS), Jan Erik Thoresen (2,8 % gjennom Atc Invest AS) og Ingrid Viktoria Ree Glastad (2,7 % gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Selmer Supra AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Wehr Schiffahrts GMBH & Co KG (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 20 % | 17,4 mill. kr | – |
| Endre Tarald Glastad gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS; Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS | 3,7 % | 3,2 mill. kr | 14 540 kr |
| J. Lauritzen gjennom Premium Maritime Fund 2022 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,6 % | 3,1 mill. kr | – |
| Jan Erik Thoresen gjennom Atc Invest AS. Eier også aksjer i Nittedalsgate 31 Holding AS (50 %), Sæther Elektriske Holding AS (50 %), Amf Invest AS (0,99 %) | 2,8 % | 2,5 mill. kr | 7 020 kr |
| Ingrid Viktoria Ree Glastad gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS. Eier også aksjer i Eik AS (100 %) | 2,7 % | 2,3 mill. kr | 5 551 kr |
| Kristina Ree Glastad gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS. Eier også aksjer i Kristina Glastad AS (100 %), Storebrand ASA (under 0,01 %) | 2,7 % | 2,3 mill. kr | 5 551 kr |
| Jan Heggelund. Eier også aksjer i Ristora AS (100 %), Tacoma Trader AS (5,71 %), Proximar Seafood AS (4,71 %), Union Bulk Iii Holding AS (4 %), Nordic Handysize Vi AS (2,6 %) og 73 andre | 2,4 % | 2,1 mill. kr | 2 911 kr |
| Per Harald Rasmussen gjennom PHR Holding AS. Eier også aksjer i Entra ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 2,4 % | 2,1 mill. kr | 2 911 kr |
| Lars Aasland Grotmol gjennom Andvari Investment Research AS. Eier også aksjer i Andvari Investments AS (100 %) | 2,1 % | 1,8 mill. kr | 586 kr |
| Harald Beer Sander gjennom Eikeviken Holding AS. Eier også aksjer i Sander Eiendom AS (33,33 %), Lifecare ASA (0,03 %), Grieg Seafood ASA (0,03 %), Nordic Semiconductor ASA (0,01 %) | 2,1 % | 1,8 mill. kr | 585 kr |
| Olav Hofstad Gunnes gjennom Gemsco AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 2 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Karianne Klaveness Holmen gjennom Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → Kak Shipping Invest AS. Eier også aksjer i Happy Horses AS (100 %), Tek Marine AS (50 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,33 %) | 1,9 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Kristine Klaveness gjennom Premium Maritime Fund 2022 AS → Klaveness Invest AS → Klaveness Marine Holding AS → KKN Invest AS. Eier også aksjer i Client Pioneer AS (100 %), Tek Marine AS (50 %), Gumøy Golf AS (0,43 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,33 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 1,9 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Arne Risøy gjennom Ar Obligasjon AS; Ar Obligasjon AS → Ar Vekst AS; Ar Vekst AS. Eier også aksjer i Mortveit Eiendom AS (100 %), Ar Fonds AS (60 %), Borgestad ASA (0,32 %), Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,1 %), Odfjell SE (0,07 %) og 15 andre | 1,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Melanie Tone Steensland Gotteberg gjennom Premium Maritime Fund 2022 AS → AS Clipper → Marylebone Holding AS. Eier også aksjer i Marylebone Invest AS (100 %) | 1,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 108,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 86,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 916 950 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SELMER SUPRA AS falt med 108 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i SELMER SUPRA AS økte fra 1 130 000 til 1 274 548 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS falt med 286,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOSBULK AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (69,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (42,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSBULK AS falt med 38,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i VIRIDIS BULK CARRIERS AS i 2025.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i IKM SHIPPING AS i 2025.
- KLAVENESS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i NORSPAN LNG III AS i 2025.
- KLAVENESS INVEST AS gikk fra 4,1 % til 0,6 % av aksjene i STAINLESS TANKERS ASA i 2025.
- KINGSFORD SHIPPING AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- INVIMA AB gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ALFANOR 19196 AS gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AASGARD INDUSTRIER AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AKSEL INVEST AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- GRANHAUG INDUSTRIER AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HONG INVEST AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JAN P HARTO AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- NORDIC PRIVATE EQUITY AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SISA INVEST AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS økte med 280,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS steg fra 8,5 mill. kr i 2023 til 51,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOSBULK AS delte anslagsvis ut 27,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (68,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (69,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSBULK AS falt med 91 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i MOSBULK AS steg fra 2,1 mill. kr i 2023 til 67,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Bankinnskuddet i MOSBULK AS økte med 68,1 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 113,6 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- Finansinntektene i GLASTAD AS steg fra 53,3 mill. kr i 2023 til 240,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i CAP NEUS AS økte med 10,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KLAVENESS INVEST AS gikk fra 26 % til 18 % av aksjene i NORSPAN LNG III AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.