Anslag · inntektsår 2025
Tas Entreprenør AS
Org.nr. 823475462 · AS · Oppføring av bygninger · Trondheim
Aksjene i Tas Entreprenør AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 221 152 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 29,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Tas Entreprenør AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 22,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, så avkastningen er 29 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Tas Entreprenør AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 10,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 504 064 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Tas Entreprenør AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 5,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 11,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (457 804 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 26,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 249 918 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 284 571 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Tas Entreprenør AS?
Tas Entreprenør AS eies til slutt av Morten Larsen (33,3 % gjennom Mort1 Lars1 Holding AS), Arve Rognmo (33,3 % gjennom Rognmo Holding AS), Arnstein Sørgård (26,7 % gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS), Anders Sørgård (3,3 % gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS → Aisee Holding AS) og Eskil Sørgård (3,3 % gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS → Eskils Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Tas Entreprenør AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Morten Larsen gjennom Mort1 Lars1 Holding AS. Eier også aksjer i Spotlio AS (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 33,3 % | 9,8 mill. kr | 80 240 kr |
| Arve Rognmo gjennom Rognmo Holding AS | 33,3 % | 9,8 mill. kr | 80 240 kr |
| Arnstein Sørgård gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS. Eier også aksjer i Valentinlyst Park AS (100 %), Energibolig AS (100 %) | 26,7 % | 7,8 mill. kr | 60 672 kr |
| Anders Sørgård gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS → Aisee Holding AS. Eier også aksjer i Sentia ASA (under 0,01 %) | 3,3 % | 978 398 kr | 0 kr |
| Eskil Sørgård gjennom Arnstein's Eiendomsservice AS → Eskils Holding AS | 3,3 % | 978 398 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 36,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 29,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 284 571 kr
Hendelser i eierkjeden
- TAS ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,5 mill. kr).
- ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i ÅRVOLLVEIEN HOLDING AS i 2025.
- MORT1 LARS1 HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,7 mill. kr).
- TAS ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (14,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,1 mill. kr).
- ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 34 % til 32 % av aksjene i TAS ENTREPRENØR AS i 2024.
- ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i UTSIKT UTVIKLING AS i 2024.
- MORT1 LARS1 HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,8 mill. kr).
- Finansinntektene i MORT1 LARS1 HOLDING AS steg fra 0 kr i 2023 til 1,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i ROGNMO HOLDING AS steg fra 15 529 kr i 2023 til 2,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ROGNMO HOLDING AS gikk fra 34 % til 32 % av aksjene i TAS ENTREPRENØR AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.