Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

GN Invest 2 AS

Org.nr. 821296102 · AS · Uoppgitt · Bærum

Aksjene i GN Invest 2 AS gir de 93 personlige eierne anslagsvis 1,2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 519,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i GN Invest 2 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 48,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (49 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 11,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med GN Invest 2 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 48,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 425 328 kr. Det er i snitt tatt ut 4 466 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (9,1 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 156,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 5,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier GN Invest 2 AS?

GN Invest 2 AS eies til slutt av Summa Equity Fund Iii (no. 2) AB (10,1 % gjennom Summa Circular Holdco AS og NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS), Summa Circular (no. 2) AB (7,3 % gjennom Summa Circular Holdco AS og NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS), Summa Circular (no. 1) AB (4,7 % gjennom Summa Circular Holdco AS og NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS), Bjørn Arve Ofstad (4,4 % gjennom H&O Industrier AS) og Summa Equity Fund Iii (no. 1) AB (4 % gjennom Summa Circular Holdco AS og NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av GN Invest 2 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Summa Equity Fund Iii (no. 2) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)10,1 %52,5 mill. kr–
Summa Circular (no. 2) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)7,3 %37,8 mill. kr–
Summa Circular (no. 1) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)4,7 %24,6 mill. kr–
Bjørn Arve Ofstad gjennom H&O Industrier AS4,4 %23 mill. kr214 494 kr
Summa Equity Fund Iii (no. 1) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)4 %20,7 mill. kr–
Santa Co-Investment (no. 1) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,3 %17,2 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Emko Capital AS; direkte3 %15,7 mill. kr138 947 kr
Personlig eier B gjennom Sjåheim AS2,8 %14,5 mill. kr127 177 kr
Personlig eier C gjennom Tarjei Sjansen AS2,2 %11,5 mill. kr97 236 kr
Personlig eier D gjennom Chogori AS; direkte2,2 %11,5 mill. kr97 130 kr
Personlig eier E gjennom Thynnus Holding AS2,2 %11,3 mill. kr95 258 kr
Santa Co-Investment (no. 2) AB gjennom Summa Circular Holdco AS; NG Investco AS → Summa Circular Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)2,1 %10,9 mill. kr–
Personlig eier F2 %10,2 mill. kr84 127 kr
Circular Advisory OY (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,8 %9,5 mill. kr–
Crosby Sarl gjennom NG Investco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,6 %8,3 mill. kr–
Verdigrunnlag
649,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
519,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1,2 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
5,7 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • SUMMA CIRCULAR HOLDCO AS gikk fra 43,4 % til 29,9 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i SUMMA CIRCULAR HOLDCO AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 7,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SUMMA CIRCULAR HOLDCO AS gikk fra 43,4 % til 29,9 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2025.
  • SJÅHEIM AS delte anslagsvis ut 7,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (87,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (77,8 mill. kr).
  • SJÅHEIM AS gikk fra 30,5 % til 0 % av aksjene i MC OSLO AS i 2025.
  • SJÅHEIM AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i ØSTLANDET DAGLIGVARE INVEST AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i GN INVEST 2 AS økte med 49 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i GN INVEST 2 AS økte fra 274 267 til 590 769 i 2024, og 28 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • G9 HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SPIPSTER APS gikk fra 1,8 % til 0,5 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ODDVEIG TORP DAHL gikk fra 1,5 % til 0,3 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MERBORN CAPITAL AB gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i GN INVEST 2 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i SUMMA CIRCULAR HOLDCO AS økte med 4,8 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i SUMMA CIRCULAR HOLDCO AS steg fra 59 369 kr i 2023 til 1,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.