Anslag · inntektsår 2025
Avonova Midco AS
Org.nr. 821075742 · AS · Uoppgitt · Larvik
Aksjene i Avonova Midco AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 35 384 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 288,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Avonova Midco AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −8,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Avonova Midco AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 66 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 6,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Avonova Midco AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 66 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8 000 kr og den langsiktige gjelden økte med 204,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 282,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Avonova Midco AS?
Avonova Midco AS eies til slutt av Norvestor Vii L.P. (87,7 % gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Topco AS og Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Avonova Topco AS og Avonova Holdco AS → Avonova Employment Invest AS → Avonova Topco AS), Øyvind Helberg Stokstad (1,3 % gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Stoks AS), Frank Pedersen (1,1 % gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS og Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Turngutt AS), Uggelberget Invest AB (0,8 % gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS) og Jan Tore Berg (0,6 % gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Storberg AS → Frampå Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Avonova Midco AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Norvestor Vii L.P. gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Topco AS; Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Avonova Topco AS; Avonova Holdco AS → Avonova Employment Invest AS → Avonova Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 87,7 % | 253 mill. kr | – |
| Øyvind Helberg Stokstad gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Stoks AS. Eier også aksjer i Abax Invest AS (0,03 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 3,7 mill. kr | 19 425 kr |
| Frank Pedersen gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS; Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Turngutt AS. Eier også aksjer i Abax Invest AS (0,02 %) | 1,1 % | 3,2 mill. kr | 14 135 kr |
| Uggelberget Invest AB gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,8 % | 2,3 mill. kr | – |
| Jan Tore Berg gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Storberg AS → Frampå Holding AS | 0,6 % | 1,9 mill. kr | 912 kr |
| Renate Storhaug gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Storberg AS. Eier også aksjer i Panoro Energy ASA (under 0,01 %), Petronor E&P ASA (under 0,01 %) | 0,6 % | 1,9 mill. kr | 912 kr |
| Claus Haagensen gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Case Aces AS | 0,5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Liselott Kilaas gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Procia Invest AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %) | 0,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Yrj Nrhinen gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS; Avonova Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 1,3 mill. kr | – |
| Joar2 AB gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 1,1 mill. kr | – |
| Eigil Gulliksen gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Helsehjulet AS | 0,3 % | 951 118 kr | 0 kr |
| Pablo Hambro Brand gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → PHB-Invest AS | 0,3 % | 951 118 kr | 0 kr |
| Richard Elseth gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Richard Elseth AS | 0,3 % | 951 118 kr | 0 kr |
| Silje Fjeldstad gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Silje Fjeldstad AS | 0,3 % | 951 118 kr | 0 kr |
| Bjørn Erik Mcpherson gjennom Avonova Holdco AS → Avonova Management Invest AS → Silur Invest AS | 0,3 % | 789 573 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 360,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 288,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- AVONOVA TOPCO AS gikk fra 12,3 % til 8,9 % av aksjene i AVONOVA MANAGEMENT INVEST AS i 2025.
- STORBERG AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,4 mill. kr).
- AVONOVA MANAGEMENT INVEST AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−2,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−6,3 mill. kr).
- Finansinntektene i AVONOVA TOPCO AS steg fra 4 466 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STORBERG AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.