Anslag · inntektsår 2025
AS Settefiskanlegget Lundamo
Org.nr. 821018692 · AS · Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann · Melhus
Om én person eide hele AS Settefiskanlegget Lundamo, ville aksjene gitt anslagsvis 12 482 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener AS Settefiskanlegget Lundamo mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 3,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,33 % av den samme verdien, så avkastningen er 9,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i AS Settefiskanlegget Lundamo?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 245 590 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 25 141 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 92 931 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med AS Settefiskanlegget Lundamo?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 245 590 kr. Bankinnskuddene økte med 607 218 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (20 080 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 12 624 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 12 482 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier AS Settefiskanlegget Lundamo?
AS Settefiskanlegget Lundamo eies til slutt av Trondheim Omland Fiskeadministrasjon (26,7 %), Statkraft SF (20 % gjennom Statkraft Energi AS → Statkraft AS), Driva Kraftverk DA (6,7 %), Kraftverkene i Orkla DA (6,7 %) og Orkland Kommune (4,8 % gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS og Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av AS Settefiskanlegget Lundamo?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Trondheim Omland Fiskeadministrasjon | 26,7 % | 802 190 kr | – |
| Statkraft SF gjennom Statkraft Energi AS → Statkraft AS | 20 % | 601 642 kr | – |
| Driva Kraftverk DA | 6,7 % | 200 547 kr | – |
| Kraftverkene i Orkla DA | 6,7 % | 200 547 kr | – |
| Orkland Kommune gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS; Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4,8 % | 144 720 kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS; Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS; Trønderenergi Kraft AS → Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 3,2 % | 96 149 kr | – |
| Melhus Kommune gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS | 2,9 % | 86 082 kr | – |
| Indre Fosen Kommune gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS; Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 2 % | 60 930 kr | – |
| Steinkjer Kommune gjennom Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 2 % | 60 060 kr | – |
| Trondheim Kommune gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS | 2 % | 58 868 kr | – |
| Stjørdal Kommune gjennom Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 1,7 % | 50 526 kr | – |
| Ørland Kommune gjennom Trønderenergi Kraft AS → Trønderenergi Kraft Holding AS → Trønderenergi AS | 1,6 % | 49 603 kr | – |
| Levanger Kommune gjennom Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 1,4 % | 43 214 kr | – |
| Namsos Kommune gjennom Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 1,3 % | 38 527 kr | – |
| Verdal Kommune gjennom Nte Energi AS → Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk AS | 1,1 % | 33 532 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 3,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 12 482 kr
Hendelser i eierkjeden
- TRØNDERENERGI KRAFT AS delte anslagsvis ut 380,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (659,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (356,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (636 mill. kr).
- STATKRAFT ENERGI AS delte anslagsvis ut 9,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (460 mill. kr).
- STATKRAFT ENERGI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i LUNERA ENERGI AS i 2025.
- STATKRAFT AS delte anslagsvis ut 8,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,8 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (12,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (14,9 mrd. kr).
- NTE ENERGI AS delte anslagsvis ut 309,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (766,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (83,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (540,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NTE ENERGI AS økte med 400 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- TRØNDERENERGI KRAFT AS delte anslagsvis ut 80 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (289,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (450,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (659,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i TRØNDERENERGI KRAFT AS økte med 80 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- STATKRAFT ENERGI AS delte anslagsvis ut 7,2 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mrd. kr).
- STATKRAFT AS delte anslagsvis ut 11,7 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,8 mrd. kr).
I eierkjeden
- Eier: Trondheim Omland Fiskeadministrasjon
- Eier: Statkraft SF
- Eier: Driva Kraftverk DA
- Eier: Kraftverkene i Orkla DA
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Melhus Kommune
- Eier: Indre Fosen Kommune
- Eier: Steinkjer Kommune
- Eier: Trondheim Kommune
- Eier: Stjørdal Kommune
- Eier: Ørland Kommune
- Eier: Levanger Kommune
- Eier: Namsos Kommune
- Eier: Verdal Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.