Anslag · inntektsår 2025
Berge Sag Gruppen AS
Org.nr. 820040082 · AS · Oppføring av bygninger · Vindafjord
Aksjene i Berge Sag Gruppen AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 2,6 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 272,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Berge Sag Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 1,7 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Berge Sag Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 3,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 16,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 54,8 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 271,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Berge Sag Gruppen AS?
Berge Sag Gruppen AS eies til slutt av Lars Gunnar Berge (17,2 % gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Dagfinn Berge (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Jarle Berge (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Lill Berge (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Martin Berge (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Berge Sag Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Lars Gunnar Berge gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS. Eier også aksjer i Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,06 %), Vågen Bygdasenter AS (0,06 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %), Moreld ASA (under 0,01 %), Elopak ASA (under 0,01 %) og 11 andre | 17,2 % | 46,9 mill. kr | 478 120 kr |
| Dagfinn Berge gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS. Eier også aksjer i Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,07 %), Pareto Bank ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 13,3 % | 36,3 mill. kr | 361 283 kr |
| Jarle Berge gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 36,3 mill. kr | 361 283 kr |
| Lill Berge gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS. Eier også aksjer i Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) | 11,6 % | 31,6 mill. kr | 309 438 kr |
| Martin Berge gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS. Eier også aksjer i Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,01 %), Af Gruppen ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) | 11,6 % | 31,6 mill. kr | 309 028 kr |
| Personlig eier A gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS | 6 % | 16,3 mill. kr | 145 286 kr |
| Personlig eier B gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS | 6 % | 16,2 mill. kr | 144 726 kr |
| Personlig eier C gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS | 6 % | 16,2 mill. kr | 144 726 kr |
| Personlig eier D gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS | 6 % | 16,2 mill. kr | 144 726 kr |
| Personlig eier E gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 8,1 mill. kr | 63 563 kr |
| Personlig eier F gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 8,1 mill. kr | 63 563 kr |
| Personlig eier G gjennom Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS | 2,6 % | 7,1 mill. kr | 53 301 kr |
- Verdigrunnlag
- 340,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 272,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 2,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
- LILLBE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (680 404 kr) pluss årsresultatet 2025 (493 981 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (174 385 kr).
- BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.