Anslag · inntektsår 2025
Bakken & Bæck Invest AS
Org.nr. 814166252 · AS · Uoppgitt · Oslo
Aksjene i Bakken & Bæck Invest AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 51 736 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 15,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Bakken & Bæck Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 73,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 103,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Bakken & Bæck Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 16,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 146 099 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 6,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Bakken & Bæck Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 16,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 80 770 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 216 961 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 16,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 141 599 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 134 863 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bakken & Bæck Invest AS?
Bakken & Bæck Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (20 % gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Bæck AS og Bæck AS), Personlig eier B (20 % gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Bæck AS og Bæck AS), Personlig eier C (20 % gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Seidenweg AS og Seidenweg AS), Personlig eier D (20 % gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Seidenweg AS og Seidenweg AS) og Personlig eier E (10,3 % gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Gromgull AS og Gromgull AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bakken & Bæck Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Bæck AS; Bæck AS | 20 % | 3,1 mill. kr | 12 934 kr |
| Personlig eier B gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Bæck AS; Bæck AS | 20 % | 3,1 mill. kr | 12 934 kr |
| Personlig eier C gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Seidenweg AS; Seidenweg AS | 20 % | 3,1 mill. kr | 12 934 kr |
| Personlig eier D gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Seidenweg AS; Seidenweg AS | 20 % | 3,1 mill. kr | 12 934 kr |
| Personlig eier E gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Gromgull AS; Gromgull AS | 10,3 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Malte Kiesel (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,1 % | 324 431 kr | – |
| Tristan King (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,1 % | 324 431 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS → Codro Holding AS; direkte | 1,3 % | 192 634 kr | 0 kr |
| Marius Feldmann (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,1 % | 162 216 kr | – |
| Anita Silva gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS; direkte (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,7 % | 101 355 kr | – |
| Phillip Gross (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,5 % | 81 108 kr | – |
| Iris Gruppen gjennom Bakken & Bæck AS → Bakken & Bæck Group AS → Bakken & Bæck Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 60 837 kr | – |
| Iris Cuppen (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,3 % | 40 518 kr | – |
| Miguel Angel Iglesias Vidal (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,3 % | 40 518 kr | – |
| Paulius Friedt (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,3 % | 40 518 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 19,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 15,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 51 736 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 134 863 kr
Hendelser i eierkjeden
- ESPEN SJØHOLT WALDAL gikk fra 2,1 % til 0 % av aksjene i BAKKEN & BÆCK INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i BAKKEN & BÆCK AS økte med 1,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i BAKKEN & BÆCK HOLDING AS falt med 3,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i BAKKEN & BÆCK INVEST AS steg fra 992 869 kr i 2023 til 19,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- DANIEL VAN DER WINDEN gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i BAKKEN & BÆCK INVEST AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i BAKKEN & BÆCK HOLDING AS steg fra 12 125 kr i 2023 til 1,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BÆCK AS delte anslagsvis ut 846 282 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−2,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (521 204 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i GROMGULL AS falt med 1,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
I eierkjeden
- Eierandel i: Sevensix AS
- Eierandel i: Mesh Community AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.