Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Froland Verk AS

Org.nr. 811853372 · AS · Avvirkning · Froland

Aksjene i Froland Verk AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 16 176 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 11 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Froland Verk AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,67 % av den samme verdien, så avkastningen er 1,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Froland Verk AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 273 730 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 184 483 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 103 579 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Froland Verk AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 273 731 kr. Bankinnskuddene økte med 451 577 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 148 818 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 92 168 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 92 505 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Froland Verk AS?

Froland Verk AS eies til slutt av Personlig eier A (28,3 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS), Personlig eier B (18,4 % gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS), Personlig eier C (12,5 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS og Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), Personlig eier D (9,5 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS) og Personlig eier E (9,3 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Froland Verk AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS28,3 %3,1 mill. kr13 526 kr
Personlig eier B gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS18,4 %2 mill. kr2 650 kr
Personlig eier C gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS; Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS12,5 %1,4 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS9,5 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier E gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS9,3 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier F gjennom Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS8,3 %909 646 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS8,3 %909 646 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Mestermø Invest AS3,2 %353 408 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS0,7 %82 256 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS0,7 %82 256 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS0,7 %80 942 kr0 kr
Verdigrunnlag
13,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
11 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
16 176 kr
Formuesskatt om én person eide alt
92 505 kr

Hendelser i eierkjeden

  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 28,6 % til 0 % av aksjene i ONNA GREENS AS i 2025.
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 11,7 % til 4,7 % av aksjene i B2 IMPACT ASA i 2025.
  • RASMUSSEN AS delte anslagsvis ut 2,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (−661 378 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,6 mrd. kr).
  • KLEPPENHUS INVEST AS delte anslagsvis ut 2,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
  • CEBORAS INVEST AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (389 253 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
  • JKBR INVEST AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (997 989 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
  • Finansinntektene i JKBR INVEST AS steg fra 266 424 kr i 2024 til 2,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i NEKKAR ASA i 2024.
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i ODA GROUP HOLDING AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.